بررسی اجمالی

اختلال مصرف مواد (SUD) یک اختلال روانی است که بر مغز و رفتار فرد تأثیر می گذارد و منجر به ناتوانی فرد در کنترل مصرف موادی مانند مواد مخدر قانونی یا غیرقانونی، الکل یا داروها می شود. علائم می تواند از متوسط ​​تا شدید متغیر باشد که اعتیاد شدیدترین شکل SUD است.

محققان دریافته اند که حدود نیمی از افرادی که در طول زندگی خود SUD را تجربه می کنند، یک اختلال روانی همزمان را نیز تجربه می کنند و بالعکس. اختلالات همزمان می تواند شامل اختلالات اضطرابی ، افسردگی ، اختلال کم توجهی بیش فعالی (ADHD) ، اختلال دوقطبی ، اختلالات شخصیت ، و اسکیزوفرنی و غیره باشد. برای اطلاعات بیشتر، لطفاً به گزارش پژوهشی بیماری‌های مشترک مشترک با اختلالات مصرف مواد مؤسسه ملی سوء مصرف مواد (NIDA) مراجعه کنید .

در حالی که SUD و سایر اختلالات روانی معمولاً همزمان رخ می دهند، این بدان معنا نیست که یکی باعث دیگری شده است. تحقیقات سه احتمال را پیشنهاد می کند که می تواند توضیح دهد که چرا SUD و سایر اختلالات روانی ممکن است با هم رخ دهند:

 • عوامل خطر رایج می توانند در ایجاد SUD و سایر اختلالات روانی نقش داشته باشند. هم SUD ها و هم سایر اختلالات روانی می توانند در خانواده ها ایجاد شوند، که نشان می دهد ژن های خاصی ممکن است یک عامل خطر باشند. عوامل محیطی، مانند استرس یا ضربه، می‌توانند باعث تغییرات ژنتیکی شوند که در طول نسل‌ها منتقل می‌شوند و ممکن است در ایجاد یک اختلال روانی یا اختلال مصرف مواد نقش داشته باشند.
 • اختلالات روانی می تواند به مصرف مواد و SUD ها کمک کند. مطالعات نشان داد که افراد مبتلا به یک اختلال روانی، مانند اضطراب، افسردگی، یا اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) ، ممکن است از مواد مخدر یا الکل به عنوان نوعی خود درمانی استفاده کنند. با این حال، اگرچه برخی از داروها ممکن است به طور موقت به برخی از علائم اختلالات روانی کمک کنند، اما ممکن است در طول زمان علائم را بدتر کنند. علاوه بر این، تغییرات مغزی در افراد مبتلا به اختلالات روانی ممکن است اثرات مفید مواد را افزایش دهد و احتمال ادامه استفاده از این ماده را افزایش دهد.
 • استفاده از مواد و SUD ها می تواند به ایجاد سایر اختلالات روانی کمک کند. مصرف مواد ممکن است باعث ایجاد تغییراتی در ساختار و عملکرد مغز شود که احتمال ابتلای فرد به اختلال روانی را افزایش می دهد.

تشخیص و درمان

به طور کلی، بهتر است SUD و اختلالات روانی همزمان با هم درمان شوند نه جداگانه. بنابراین، افرادی که به دنبال کمک برای SUD و سایر اختلالات روانی هستند باید توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی برای هر اختلال ارزیابی شوند. از آنجایی که تشخیص دقیق به دلیل همپوشانی علائم می‌تواند چالش برانگیز باشد، ارائه‌دهنده باید از ابزارهای ارزیابی جامع برای کاهش احتمال تشخیص از دست رفته و ارائه درمان هدفمند استفاده کند.

همچنین ضروری است که درمان، که ممکن است شامل درمان‌های رفتاری و داروها باشد، متناسب با ترکیب خاص اختلالات و علائم، سن فرد، ماده مورد استفاده نادرست و اختلال(های) روانی خاص باشد. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا تعیین کنید چه درمانی ممکن است برای شما بهترین باشد و به درمان زمان بدهید تا کار کند.

رفتار درمانی

تحقیقات چندین درمان رفتاری را پیدا کرده است که برای درمان افراد مبتلا به مصرف همزمان مواد و اختلالات روانی نویدبخش است. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ممکن است درمان های رفتاری را به تنهایی یا همراه با داروها توصیه کنند.

برخی از نمونه‌هایی از درمان‌های رفتاری مؤثر برای بزرگسالان مبتلا به SUD و اختلالات روانی همزمان مختلف شامل موارد زیر است:

 • درمان شناختی رفتاری (CBT) : CBT نوعی  گفتگو درمانی است  که با هدف کمک به افراد در یادگیری نحوه کنار آمدن با موقعیت های دشوار با به چالش کشیدن افکار غیرمنطقی و تغییر رفتارها انجام می شود.
 • رفتار درمانی دیالکتیکی (DBT) : DBT از مفاهیم ذهن آگاهی و پذیرش یا آگاهی و توجه به موقعیت فعلی و وضعیت هیجانی استفاده می کند. DBT همچنین مهارت هایی را آموزش می دهد که می تواند به کنترل احساسات شدید، کاهش رفتارهای خود تخریبی (مثلاً اقدام به خودکشی، افکار یا اصرار، آسیب رساندن به خود و مصرف مواد مخدر) و بهبود روابط کمک کند.
 • درمان اجتماعی قاطعانه (ACT) : این نوعی از مراقبت بهداشت روان مبتنی بر جامعه است که بر دسترسی به جامعه و رویکرد درمانی فردی تأکید دارد.
 • جوامع درمانی (TC) : TC ها شکل متداولی از درمان مسکونی طولانی مدت هستند که بر کمک به افراد در ایجاد ارزش ها، نگرش ها و رفتارهای جدید و سالم تر تمرکز دارد.
 • مدیریت احتمالی (CM) : اصول CM با ارائه کوپن یا پاداش برای رفتارهای مورد نظر، رفتارهای سالم را تشویق می کند.

رفتار درمانی برای کودکان و نوجوانان

برخی از درمان های رفتاری موثر برای کودکان و نوجوانان عبارتند از:

 • خانواده درمانی استراتژیک مختصر (BSFT): درمان BSFT تعاملات خانوادگی را هدف قرار می دهد که تصور می شود SUD های نوجوانان و سایر رفتارهای مشکل ساز همزمان را حفظ یا بدتر می کند.
 • خانواده درمانی چند بعدی (MDFT): MDFT با تمام خانواده کار می کند تا به طور همزمان به رفتارهای مشکل ساز متعدد و متقابل نوجوانان مانند مصرف مواد، اختلالات روانی، مشکلات مدرسه، بزهکاری و غیره رسیدگی کند.
 • درمان چند سیستمی (MST): MST عوامل کلیدی مرتبط با رفتار ضد اجتماعی جدی در کودکان و نوجوانان مبتلا به SUD را هدف قرار می دهد.

 

داروها

داروهای مؤثری برای درمان  اعتیاد به مواد افیونی ،  الکل و  نیکوتین  و کاهش علائم بسیاری از اختلالات روانی دیگر وجود دارد. برخی از داروها ممکن است در درمان اختلالات متعدد مفید باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان‌های رفتاری و داروهای SUD، به  صفحات حقایق دارویی  و  درمان و درمان اختلالات روانی NIDA در صفحه موضوعات سلامت  مؤسسه ملی سلامت روان (NIMH) مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن
×